Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Creative-Sound-Blaster-Katana-V2-Soundbar

Herný soundbar Creative Sound Blaster Katana V2 - Recenzia

Výkonný herný soundbar Creative so štýlovým RGB podsvietením.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Spoločnosť Creative okrem slúchadiel, mikrofónov či reproduktorov a zvukových kariet, produkuje aj kvalitné soundbary. A tie sú rovnako cielené hráčom videohier, či už na PC, Xbox, PlayStation alebo aj Switch. Jedným z takých univerzálnych soundbarov je aj Creative Katana V2, štýlový multifunkčný soundbar s podporou Bluetooth a RGB podsvietením. Jedno sa mu musí uznať, okrem výborného zvuku fakt dobre vyzerá.

V balení Creative Katana V2 nájdete okrem samotného soundbaru aj samostatný subwoofer na dosiahnutie hlbokých basov. Ďalej potom množstvo kabeláže na zapojenie k rôznych zariadeniam. Mimo iného aj optický kábel k pripojeniu soundbaru do televízora či konzoly. Vďaka optike, ale aj HDMI si môžete vychutnať kvalitný Dolby Digital zvuk. V balení nájdete aj diaľkový ovládač, bracket na zavesenie subwoofera na stenu alebo napájací adaptér. V obývačke alebo pri PC tak budete potrebovať ďalšiu zásuvku.

Všestranná Katana V2 si rozumie so všetkými zariadeniami

S pripojením Katany vám pomôže ilustrovaný návod. Ten vám vysvetlí rôzne spôsoby zapojenia k jednotlivým zariadeniam. Napríklad pre pripojenie k PC môžete využiť USB kábel (USB-C), alebo HDMI, k telke zase HDMI alebo optický kábel. Rôzne možnosti máte aj pre zapojenie do konzoly a nechýba ani Bluetooth pre spárovanie s mobilným telefónom. Ak si Katanu spárujete s mobilnou aplikáciou Creative, mobil vám zároveň poslúži ako diaľkový ovládač na prepínanie režimov, zdrojov, či farieb podsvietenia. Preto by to mala byť jedna z prvých vecí, ktoré po spustení soundbaru urobíte.

Na prednej strane som si všimol malé dieročky, čo sú v skutočnosti smerové mikrofóny pre hovory cez Bluetooth. Vpredu nájdete inak len jeden výstup – 3,5mm jack. Ten využijete napríklad v prípade, že soundbar máte pri PC a chcete práve využiť slúchadlá. Ostatné porty sú na zadnej strane soundbaru a teda napájanie, Subwoofer, optický vstup, AUX, USB-C, USB-A a napokon HDMI.

Na hornej strane soundbaru sa nachádzajú fyzické tlačidlá na vypnutie a zapnutie, ovládanie hlasitosti, zdroj, režim a funkcia SXFI, ktorá je využiteľná len pri zapojení k PC. Ešte treba spomenúť aj displej na prednej strane, ktorý vás informuje o aktívnom zdroji zvuku. Displej si našťastie môžete stmaviť, alebo úplne zhasnúť. No a celý soundbar zdobí nádherné, RGB podsvietenie lemované po celom spodnom okraji zariadenia, čo vám krásne rozsvieti akýkoľvek priestor v obývačke alebo pri PC.

Celý soundbar má rozmery 600 x 95 x 62 mm a tak sa pohodlne vojde pod monitor, ideálne ak ho máte napríklad na ramene. Ja som ho recenzoval pri hraní na PS5, pričom som ho mal položený pred televízorom, kde mi vôbec nevadil. Subwoofer má rozmery 150 x 367 x 367 mm a najlepšie, ak ho máte tiež niekde pred sebou. Celá zostava váži nejakých 8 kilogramov.

Z používania môžem povedať, že soundbar Sound Blaster Katana V2 je dizajnovo skutočne podarený kúsok, na ktorý sa skvele pozerá a nie je nič náročné ho zapojiť, ani nastaviť. Viac pozornosti si žiada len funkcia SXFI, imitácia kinového priestorového zvuku. Aby ste priestorový zvuk dosiahli aj vo svojej izbe, s funkciou sa budete musieť trochu pohrať, ale na TV nie je podporovaná. Azda jediná vec, čo mi vadila, že nutnosť ďalšieho ovládača na pohovke, ktorým si zariadenie musíte vypnúť a zapnúť nezávisle na TV, alebo konzole. Cez optiku sa totiž sám nezapne. Ale zase treba uznať, že ovládač celkom domysleli. Napríklad medzi zdrojmi sa nemusíte prepínať po jednom, všetky majú samostatné tlačidlo. A takisto si môžete samostatne pridať basy na subwooferi.

Zvuk ako v kine

Nepopierateľné kvality Creative Katana V2 dosahuje aj na poli zvukového výkonu. Vďaka dekóderu Dolby Audio a skutočnému 5.1 kanálovému zvuku, sa budete cítiť ako v kine. Katana fantasticky reprodukuje aj výšky, aj stredné tóny a vďaka výkonnému subwooferu aj dunivé basy. Aj bez aktivovaného SXFI ide o podarený zvukový zážitok, ktorý som si mal možnosť preveriť rôznymi filmami a hernými ukážkami.

Zvuk a hlboké basy sú tak čisté, že žiadny zvukový rozsah nepreráža. Ak sa trochu pohráte s režimom – napríklad si aktivujete filmový, alebo herný režim, môžete si zvuk ešte viac prispôsobiť. Napríklad na zvýšenie už tak silných basov, ktoré sa hodia práve pre akčné scény. Creative Sound Blaster Katana V2 má oproti predchodcovi o 68% viac výkonu a to až 66W. Spolu so subwooferom je to až úctyhodných 126W. Frekvenčný rozsah je 50–20,000 Hz. Ďalšie technické detaily nájdete na českej stránke Creative.

Soundbar je primárne cielený na hráčov. Creative Katana V2 ponúka prakticky všetko, čo by ste od herného soundbaru chceli. Výnimočná kompatibilita so širokou škálou zariadení zaistí, že ho využijete priamo na stole pri PC alebo aj v obývačke, ako univerzálny prehrávač z TV, konzoly alebo mobilu.

Vyniká však aj jeho dizajn, ktorý vďaka elegantným tvarom a RGB podsvieteniu skvele dotvorí atmosféru vášho herného kútika. Cena za tento soundbar je v tomto prípade adekvátna a len ťažko sa hľadajú nejaké negatíva.

Creative Sound Blaster Katana V2

Dizajn

★★★★★

Výkon

★★★★★

Možnosti a kompatibilita

★★★★★

Verdikt

Creative Sound Blaster Katana V2 ponúka prakticky všetko, čo by ste od herného soundbaru chceli.

5.0

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Creative Pebble X a Pebble X Plus sú nové malé repráky k PC

Creative Pebble X a Pebble X Plus sú nové malé repráky k PC

S RGB osvetlením.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Creative Outlier Air V3 - recenzia bezdrôtových slúchadiel

Creative Outlier Air V3 - recenzia bezdrôtových slúchadiel

Bluetooth slúchadlá s ANC a dlhou výdržou s bezdrôtovým nabíjaním.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Do predaja mieri herný soundbar Creative Sound Blaster Katana V2X

Do predaja mieri herný soundbar Creative Sound Blaster Katana V2X

Zmenšená verzia Creative Sound Blaster Katana V2.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Slúchadlá Creative Sensemore Air zosilnia okolité zvuky

Slúchadlá Creative Sensemore Air zosilnia okolité zvuky

Ponúkajú možnosť silného odposluchu pri rozhovore.